SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

_

Znany jako „ruchome wydmy” rezerwat biosfery UNESCO. Najbliższe wejście do parku znajduje się w miejscowości Smołdzino, 38 km na wschód od Ustki.

SKANSEN W KLUKACH

_

Muzealne zagrody mieszkalne dawnej ludności słowińskiej znajdujące się w miejscowości Kluki, 44 km na wschód od Ustki.

SZLAK ROWEROWY EURO-VELO (GREEN-VELO)

_

Międzynarodowa, oznakowana trasa rowerowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

DOLINA CHARLOTTY

_

W Dolinie Charlotty znajdziesz wiele ciekawych atrakcji: Zoo z Bajkową Krainą, Wodne Zoo Safari, Fokarium, kajaki i rowery wodne, wędkarstwo, jazdę konną, plac zabaw, boisko do siatkówki, pontony. Ogród zoologiczny zamieszkuje wiele gatunków zwierząt znanych zarówno z polskich lasów, jak i sprowadzanych zza oceanu. Malownicze Jezioro Zamełowskie oferuje różnorodne sporty wodne i relaks na łonie natury. Do dyspozycji Gości są rowery wodne i kajaki.

Swołowo – stolica „Krainy w kratę”

_

Urokliwa wieś położona 16 km od Ustki o charakterystycznej zabudowie przypominającej kratkę. Konstrukcja budynków składa się z drewnianych belek pokrytych smołą, a wypełnienia między nimi pobielono wapnem. To właśnie nadaje im charakterystyczny, kraciasty wygląd. Swołowo zalicza się do najstarszych miejscowości ziemi słupskiej z zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym. Pośrodku wsi znajduje się owalny plac z małym stawem, obok stoi kościółek, a wokół rozsiane są chłopskie zagrody i chałupy. Swołowo uchodzi za stolicę „Krainy w kratę”. Nosi także dumny tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego.

Ratusz w Słupsku

_

W całych Niemczech ogłoszono konkurs na projekt ratusza. Wzięło w nim udział 486 architektów, którzy zgłosili 87 projektów. Pierwszą nagrodę otrzymali Karl Zaar i Rudolf Vahl. Ratusz w Słupsku to arcydzieło K. Zaara. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1899 r., a 4 lipca 1901 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i przekazanie ratusza władzom miejskim.
Ratusz znajduje się w centrum miasta i zamyka od zachodu duży Plac Zwycięstwa. Dzięki tej lokalizacji budynek stanowi ważną część przestrzeni miejskiej. Jego wysoka wieża góruje nad wszystkim i jest widoczna ze wszystkich stron.
Strzelista wieża oraz czerwony kolor dachu i cegieł podkreślają neogotycki charakter ratusza.